Το Σαλαμινίων Βήμα είναι μια έντιμη προσπάθεια, ανιδιοτελής, που αξίζει την στήριξή σας.

To EuroBasket 2022 διεξάγεται σε τέσσερις χώρες (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία) από 1-18/9.

Η Εθνική Ελλάδας ήταν στον Γ’ Όμιλο, στο Μιλάνο και τερμάτισε πρώτη με ρεκόρ 5-0.

Το format της διοργάνωσης:

Η πρώτη φάση περιλαμβάνει τέσσερις ομίλους των έξι ομάδων, που θα διεξαχθούν σε Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία και Γερμανία.

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη Φάση των “16”, όπου διασταυρώνονται ως εξής: Β2-Α3, Α1-Β4, Β1-Α4, Α2-Β3, Γ1-Δ4, Δ2-Γ3, Γ2-Δ3, Δ1-Γ4.

Στον Δ’ όμιλο (Πράγα/Τσεχία) με τον οποίο διασταυρώνεται ο όμιλος της ελληνικής ομάδας βρίσκονται οι Φινλανδία, Ολλανδία, Τσεχία, Ισραήλ, Σερβία και Πολωνία.

Ο Α’ Όμιλος θα φιλοξενηθεί στην Τιφλίδα της Γεωργίας (Γεωργία, Ισπανία, Τουρκία, Βέλγιο, Ρωσία, Βουλγαρία) και οι αγώνες του Β’ Ομίλου θα γίνουν στην Κολωνία της Γερμανίας (Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ουγγαρία, Σλοβενία, Λιθουανία, Γαλλία, Γερμανία).

Οι νοκ άουτ αγώνες όλης της τελικής φάσης (από τους “16” και μετά) θα διεξαχθούν στο Βερολίνο.

Οι 8 αγώνες της φάσης των “16” θα γίνουν στις 10 και 11 Σεπτεμβρίου, τα προημιτελικά στις 13 και 14 Σεπτεμβρίου, τα ημιτελικά στις 16 Σεπτεμβρίου και οι τελικοί (μικρός και μεγάλος) στις 18 Σεπτεμβρίου.

 

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του EuroBasket 2022

 

Α’ όμιλος (Τιφλίδα)

Αγ/κή Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 14:30 Ισπανία – Βουλγαρία         114-87
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 17:15 Τουρκία – Μαυροβούνιο     72-68
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 20:00 Βέλγιο – Γεωργία              79-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 14:30 Μαυροβούνιο – Βέλγιο       76-70
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Τουρκία         87-101
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Ισπανία             64-90
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βουλγαρία – Μαυροβούνιο  81-91
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 17:15 Ισπανία – Βέλγιο               73-83
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 20:00 Τουρκία – Γεωργία             83-88
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βέλγιο – Τουρκία               63-78
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 17:15 Μαυροβούνιο – Ισπανία      65-82
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Βουλγαρία          80-92
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 14:30 Τουρκία – Ισπανία              69-72
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Βέλγιο            80-89
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Μαυροβούνιο      73-81

 

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

Β’ όμιλος (Κολωνία)

Αγ/κή Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Ουγγαρία       95-85
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 18:15 Σλοβενία – Λιθουανία   92-85
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Γερμανία        63-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:30 Γερμανία – Βοσνία       92-82
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:45 Λιθουανία – Γαλλία      73-77
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Σλοβενία   88-103
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Γερμανία  107-109
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 18:45 Σλοβενία – Βοσνία       93-97
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Ουγγαρία       78-74
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Γαλλία           68-81
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:15 Ουγγαρία – Λιθουανία   64-87
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γερμανία – Σλοβενία     80-88
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Βοσνία       87-70
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 18:15 Γαλλία – Σλοβενία        82-88
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Γερμανία   71-106

 

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

Γ’ όμιλος (Μιλάνο)

Αγ/κή Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:15 Ουκρανία – Μ. Βρετανία  90-61
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:00 Κροατία – Ελλάδα           85-89
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Εσθονία             83-62
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:15 Μ. Βρετανία – Κροατία     65-86
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ουκρανία        73-74
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ελλάδα – Ιταλία              85-81
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Εσθονία          73-70
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:00 Μ. Βρετανία – Ελλάδα     77-93 
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ουκρανία – Ιταλία           84-73
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:15 Εσθονία – Μ. Βρετανία     94-62
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:00 Ελλάδα – Ουκρανία         99-79
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Κροατία             81-76
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Ουκρανία        90-85
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ελλάδα           69-90
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Μ. Βρετανία – Ιταλία       56-90

 

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

Δ’ όμιλος (Πράγα)

Αγ/κή Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ισραήλ – Φινλανδία   89-87
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:30 Πολωνία – Τσεχία      99-84
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Ολλανδία    100-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Πολωνία  89-59
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Σερβία         68-81
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ολλανδία – Ισραήλ     67-74
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:00 Πολωνία – Ισραήλ      85-76
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ολλανδία     88-80
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Φινλανδία   100-70
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ολλανδία – Πολωνία  69-75
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:30 Φινλανδία – Τσεχία    98-88
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ισραήλ – Σερβία        78-89
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Ολλανδία 88-67
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ισραήλ         88-77
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Πολωνία       96-69

 

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

 

Φάση των “16”

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία – Ώρα Ζευγάρι
61 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου, 19:00 Γερμανία–Μαυροβούνιο 85-79
63 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου, 21:45 Ισπανία-Λιθουανία  102-94
65 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου, 15:45 Σλοβενία–Βέλγιο 88-72
67 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου, 13:00 Τουρκία–Γαλλία 86-87
62 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου, 21:45 Ελλάδα – Τσεχία 94-88
64 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου, 15:45 Φινλανδία – Κροατία 94-86
66 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου, 13:00 Ουκρανία – Πολωνία 86-94
68 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου, 19:00 Σερβία – Ιταλία         86-94

 

Προημιτελικά

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία -Ώρα Ζευγάρι
69 Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου, 21:30 Γερμανία – Ελλάδα
70 Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου, 18:15 Ισπανία – Φινλανδία
71 Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, 21:30 Σλοβενία – Πολωνία
72 Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, 18:15 Γαλλία – Ιταλία

 

Ημιτελικά

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία  Ζευγάρι
73 Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου Νικητής 69 – Νικητής 70
74 Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου Νικητής 71 – Νικητής 72

 

Τελικοί

Ημερομηνία/ώρα
Μικρός τελικός Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου, 18:15 Ηττημένος 73 – Ηττημένος 74
Τελικός Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου, 21:30 Νικητής 73 – Νικητής 74

 

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων όπως δημοσιεύτηκε από τη FIBA (οι ώρες Ελλάδας είναι GMT+3 ώρες):

Όμιλοι

Το πρόγραμμα της τελικής φάσης όπως δημοσιεύτηκε από τη FIBA (οι ώρες Ελλάδας είναι +1 από τις αναγραφόμενες):

Τελική φάση

https://allstarbasket.gr/eurobaske

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Το σχόλιο σας θα δημοσιευθεί αφου εγκριθεί πρώτα απο τον διαχειριστή για την αποφυγή υβριστικού η προσβλητικού περιεχομένου.

Με Μια Ματιά