Η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο θα εκπροσωπηθεί από 83 αθλητές και αθλήτριες (οι 13 στην υδατοσφαίριση ανδρών) σε 17 συνολικά αθλήματα.

Η Ιαπωνία είναι έξι ώρες μπροστά από την Ελλάδα. Το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι σε ώρες Ελλάδας.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της ελληνικής αποστολής

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος (Μονό Σκιφ)
Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (03:45)

Αννέτα Κυρίδου (Μονό Σκιφ)
Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (04:05)

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)
Το αγώνισμα θα συνεχιστεί στις 27, 28, 29 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιουλίου.

Σάββατο 24 Ιουλίου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος άνευ)
Κυριακή 25 Ιουλίου Ρεπασάζ 1 (03:50), Τρίτη 27 Ιουλίου Ημιτελικοί Α/Β 1 (4:58), Ημιτελικοί Α/Β 2 (5:08), Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός Α’-Αγώνας μεταλλίων (03:30), Τελικός Β’ (04:50).

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)
Τελικός – Δευτέρα 2 Αυγούστου (11:00).

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – (63ος-6.21.46)

ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς Απλό ανδρών ( Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Μαρία Σάκκαρη Απλό γυναικών (Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική(14ος-4.12.50)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα (Ημιτελικός, Κυριακή 04.50)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης 1ος Γύρος (Κυριακή 08:15-11:15 με Αχμέντ Σαλέχ).

Κυριακή 25 Ιουλίου

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ

Φανή Τζέλη 7η θέση

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Αεροβόλο Πιστόλι 10μ. 6η

Νίκος Μαυρομάτης Skeet Προκριματικός 26η θέση της γενικής κατάταξης μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών 11η θέση 18 βαθμούς ποινής

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών 23η με 38 βαθμούς ποινής

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial 5η θέση 21 βαθμούς ποινής

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δημήτρης Μάρκος 200μ. ελεύθερο 1:49.16, 31ος

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα 57.25 (ένατη)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Προκριματικός (53.77 πρόκριση στα ημιτελικά)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) 3.15.29 15η θέση και εκτός τελικού

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης νίκησε 4-1 (13-11, 11-7, 9-11, 11-3, 11-6) τον Αιγύπτιο Αχμέντ Σαλέχ

ΠΟΛΟ

Ουγγαρία-Ελλάδα 9-10

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου προκρίθηκαν στα ημιτελικά της δικώπου με 7:28.00.

Αννέτα Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά του απλού σκιφ με 8:02.19.

Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε στα ημιτελικά του απλού σκιφ, καθώς τερμάτισε δεύτερος στην 1η προημιτελική σειρά με 7:12.77.

Δευτέρα 26 Ιουλίου

ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στη φάση των «16»

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Περικλής Ηλίας 35ος

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Δώρα Γκουντούρα αποκλείστηκε στη φάση των 32

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Νίκος Μαυρομάτης: 20ος

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών 13ος μετά τη δεύτερη μέρα

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών 21η μετά τη δεύτερη μέρα

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial 2η μετά τη δεύτερη μέρα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο αποκλείστηκε από τον τελικό

Τρίτη 27 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ
Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) αποκλείστηκε στη φάση των «32»

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN 6ος μετά τις δυο πρώτες ιστιοδρομίες

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial 7η θέση μετά και την έκτη ιστιοδρομία

ΠΟΛΟ

Ιταλία-Ελλάδα 6-6

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Χρήστου 100μ. ελεύθερο αποκλείστηκε στα προκριματικά (18ος)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο αποκλείστηκε στα προκριματικά (26ος)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης αποκλείστηκε στη φάση των «32»

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στη φάση των «16»

Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε στη φάση των «16»

Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου προκρίθηκαν στον τελικό με 6.48.70

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.) αποκλείστηκε στα ρεπεσάζ για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) προκρίθηκαν στη φάση των 8

Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στη φάση των «16»

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών παραμένει στην 13η θέση μετά τις εννέα ιστιοδρομίες

Γιάννης Μιτάκης FINN στη δέκατη θέση μετά τις τέσσερις ιστιοδρομίες

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών στην 20η θέση μετά τις εννέα ιστιοδρομίες

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών στην 7η θέση με τις δυο πρώτες ιστιοδρομίες

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών στην 13η θέση μετά τις δυο πρώτες ιστιοδρομίες

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική αποκλείστηκε στα προκριματικά

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική αποκλείστηκε στα προκριματικά

Πέμπτη 29 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Πιστόλι 25μ. πρόκριση στον τελικό

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε στον τελικό του απλού σκιφ με επίδοση 6:41.61.

Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέλαβαν την πέμπτη θέση στον τελικό της δικώπου με 6:57.11

Αννέτα Κυρίδου στο απλό σκιφ, αποκλείστηκε από τον τελικό του αγωνίσματος με 7:40.81.

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) ήττα στον προημιτελικό γύρο με 4-6, 6-4, 6-10 από τους Αυστραλούς Τζον Πιρς και Άσλεϊ Μπάρτι

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών 11ος

Γιάννης Μιτάκης – FINN 11ος μετά τις έξι ιστιοδρομίες

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών 19η

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial 9η μετά τις 8 ιστιοδρομίες

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών 4οι μετά τις 4 ιστιοδρομίες

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών 17ες μετά τις 4 ιστιοδρομίες

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ιαπωνία (10-9)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) αποκλεισμός από τον τελικό (11η θέση με 3.44.77)

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ευαγγελία Ψάρρα αποκλείσθηκε μετά την ήττα της στη φάση των «64» από την Εν Τσία Λιν από την Κινεζική Ταϊπέι με 6-4.

Παρασκευή 30 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη τελικός 6η

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος χρυσό μετάλλιο στο απλό σκιφ με 6.40.45.

Αννέτα Κυρίδου 10η στο απλό σκιφ με 7:36.79.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial 9η ύστερα από 10 ιστιοδρομίες

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών 10οι ύστερα από 6 ιστιοδρομίες

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών 17ες μετά από έξι ιστιοδρομίες

ΣΤΙΒΟΣ

Ραφαέλα Σπανουδάκη 100μ – αποκλεισμός στα προκριματικά (35η, 11.45)

Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν – αποκλεισμός στα προκριματικά (32η με 12.23)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο πρόκριση στα ημιτελικά με 21.66 με την 3η καλύτερη επίδοση

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) 14οι με 3.36.28 αποκλεισμός από τον τελικό

Σάββατο 31 Ιουλίου

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Θοδωρής Ιακωβίδης (-96κ.) Β’ Όμιλος (05:50), Α’ Όμιλος 13:50.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (7η, 8η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία – Προκριματικός (03:30 Α’ Γκρουπ-04:55 Β’ Γκρουπ)

Κώστας Φιλιππίδης Επί Κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ. εμπ. (Γ) Α’ Γύρος (04:45-05:17)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος – Προκριματικός (13:10)

ΠΟΛΟ

Νότια Αφρική-Ελλάδα (13:50)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Ημιτελικός (05:11)

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Τελικός (05:43)

Κυριακή 1 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 09:05 (9η, 10η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 6:15 (7η, 8η Κούρσα)

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών Από τις 6:05 (7η, 8η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Βούλα Παπαχρήστου τελικός τριπλούν (14:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία – Προκριματικός (03:10 Α’ Γκρουπ, 04:40 Β’ Γκρουπ)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Τελικός (05:36)

Δευτέρα 2 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Προκριματικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 08:35

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών Από τις 6:05 (9η, 10η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Χρήστος Φραντζεσκάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Ραφαέλα Σπανουδάκη 200μ. – Α’ Γύρος (04:30-05:18)

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία Τελικός (14:00)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος Τελικός (04:20)

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-ΗΠΑ (05:30)

Τρίτη 3 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη) Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης – FINN Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν – Προκριματικός (03:00)

Ειρήνη Βασιλείου 400μ. – Προκριματικός (03:45-04:25)

Κώστας Δουβαλίδης 110μ. εμπ. – Α’ Γύρος (13:10-13:42)

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 50χλμ. βάδην – Τελικός (23:30)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Κώστας Φιλιππίδης Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία Τελικός (14:35)

Τετάρτη 4 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Τελικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Κούρσα μεταλλίων 08:33

Αριάδνη Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά 470 Γυναικών Κούρσα μεταλλίων 09:33

ΠΟΛΟ

Προημιτελικοί (08:00, 09:30, 12:20, 13:50)

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) (05:30-07:00) Φάση των «16» και προημιτελικά.

ΣΤΙΒΟΣ

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν Τελικός (05:00)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Χρήστος Βολικάκης Όμνιουμ (09:30 Scratch Race, 10:27 Tempo Race, 11:07 Elimination Race, 11:55 Points Race)

OPEN WATER

Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ. (00:30)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Α’ Γύρος-Προημιτελικά (05:00-07:30). Ημιτελικά (12:15-12:40).

Mαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) Ρεπασάζ (05:00-07:30), Τελικοί 14:45-15:30.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30)

ΣΤΙΒΟΣ

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Παναγιώτα Τσινοπούλου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Κυριακή Φιλτισάκου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

ΠΟΛΟ

Θέσεις 5-8 (08:00 και 12:20), Ημιτελικοί (09:30 και 13:50)

Σάββατο 7 Αυγούστου

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Ρεπασάζ (12:45), Τελικοί (13:30-15:00)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Ελεύθερο Πρόγραμμα (13:30)

Κυριακή 8 Αυγούστου

ΠΟΛΟ

Θέσεις 7-8 (03:30), Θέσεις 5-6 (05:00), για χάλκινο μετάλλιο (07:40), για χρυσό μετάλλιο (10:30).

ΠΗΓΗ   https://www.fosonline.gr/olym